Recipes LCHF Efterrätter och Desserter LCHF Luftig Chokladkaka

LCHF Luftig Chokladkaka

30 MIN
Easy
200°C · 20 MIN
🇹🇭
1

Denna saftigt luftiga chokladkaka är så god, den passar helt perfekt att göra till helgen. Denna kaka görs på vanliga ingredienser man ofta har hemma, kakan kan även varieras med många olika smaksättningar. Toppa gärna kakan med lite mascarpone och blåbär

Andreas Domeij
Kommentarer
LCHF Luftig Chokladkaka
Ingredienser
7 ingredienser
5 Portioner
Ägg
2 pcs
Smör
50 g
Mörk choklad
50 g
Sötningsmedel
2 tbsp
Kakao
2 tsp
Vaniljpulver
1 pinch
Mascarponeost eller färskost
1 dl

Instructions

1.

Sätt ugnen på 200 grader (varmluft), smält smöret och chokladen på svag värme. Dela upp äggen i vita och gula (spara gulorna). Vispa äggvitan till ett hårt skum.

2.

Vispa äggula, sötning, kakao och vanilj i en annan skål tills det blir fluffigt, cirka 1 minut. Blanda sedan ner mascarpone och chokladsmöret och fortsätt vispa tills du får en jämn smet.

3.

Vänd försiktigt ner äggvitan. Häll upp i en smord eller bakplåtsklädd liten form. Grädda sedan kakan i cirka 20 minuter eller tills kakan är fast.

Lagat och klart!

Hoppas det smakade! Skriv gärna en kommentar om du gillar receptet.

Kommentera

Vad tyckte du om receptet?

Lagat & Klart! 🎉

Timern är klar!

LCHF Luftig Chokladkaka
📱

Vänd din telefon

Rotera till liggande läge för sida-vid-sida-vy

Ingredienser
5 Portioner

7 ingredienser

Tänk på att du i vissa fall kan behöva justera tillagnings­tiden, då mängden för ingredienserna har ändrats.

Gör så här

Mellanslag = bocka av

Kommentarer (0)

Sortera

Skriv en kommentar

🔒 Din e-postadress syns inte för andra besökare och används bara för att förhindra spam.

Vanliga frågor om LCHF Luftig Chokladkaka

How long does it take to make LCHF Luftig Chokladkaka?

It takes a total of 30 minutes to make LCHF Luftig Chokladkaka. Preparation takes about 9 minutes and cooking takes approximately 21 minutes.

How many portions does the recipe LCHF Luftig Chokladkaka yield?

This recipe yields 5 portions. You can easily adjust the amounts using the portion calculator on the recipe page.

Is LCHF Luftig Chokladkaka gluten-free?

LCHF Luftig Chokladkaka appears to be gluten-free based on the ingredients, but always check labels on packaged products to be sure. Perfect for those avoiding gluten.

What ingredients do I need for LCHF Luftig Chokladkaka?

The main ingredients in LCHF Luftig Chokladkaka are: Ägg, Smör, Mörk choklad , Sötningsmedel, Kakao. See the full ingredient list on the recipe page for exact amounts and all ingredients.

Can I freeze LCHF Luftig Chokladkaka?

Most dishes can be frozen, but quality may vary. LCHF Luftig Chokladkaka keeps fresh in the refrigerator for 3-4 days.

What nutrients does LCHF Luftig Chokladkaka contain?

LCHF Luftig Chokladkaka is an LCHF recipe that is low in carbohydrates and high in fat and protein. Each portion contains approximately 8g carbohydrates, making it perfect for those following a ketogenic or LCHF diet.